Tesla X to jeden z niewielu samochodów, którego tylne drzwi to tak zwane skrzydła mewy, czy też po prostu drzwi górne. Auto to wyróżnia się jednak nie tylko konstrukcją tylnych drzwi. Amerykańska Tesla doskonale sobie zdaje sprawę z obowiązujących trendów i również potrafi je wyznaczać. Dlatego powstał model Tesla X, który jest crossoverem klasy wyższej. Na auto takie jak Tesla X używane i nowe możesz się zdecydować po zapoznaniu się z naszą ofertą. Dzięki niej znajdziesz tego elektrycznego crossovera, który imponuje swoim dużym zasięgiem, świetnym systemem multimedialnym, autopilotem, a także ogromną mocą, gdyż ta pozwala nawet na przyspieszenie do 100 w sporo mniej niż 3 sekundy.
Modele Tesla FAQ:
Jakie są ceny Tesla Model X?
Tesla Model X nowe to bardzo ciekawy samochód, który jest kolejnym niezwykle intrygującym projektem Elona Muska i spółki. Nie da się ukryć, iż SUV z otwieranymi do góry drzwiami i z takimi osiągami zawsze robi wrażenie. Ile obecnie kosztuje więc Model X, patrząc na aktualne oferty sprzedaży? Obecnie wersja podstawowa tego samochodu kosztuje aż 514 990 złotych. Wersja Plaid jednak podkręca jeszcze mocniej tę cenę do poziomu 529 990 złotych.
Tesla Model X
Samochody elektryczne Tesli są uznawane za jedne z najlepszych pod względem stosunku ceny do jakości na całym rynku elektryków. Posiadają one pojemne akumulatory, które wraz z dobrym współczynnikiem oporu aerodynamicznego pozwalają na przejechanie naprawdę dużej ilości kilometrów na jednym ładowaniu. Drugim autem produkowanym w dużym nakładzie jest Tesla Model X.
Tesla Model X – historia modelu
Tesla Model X to trzecie auto w historii Tesli i drugie produkowane w wysokim nakładzie. Model ten zadebiutował aż 12 lat po powstaniu marki, co miało miejsce w 2003 roku, a więc premiera odbyła się w roku 2015. Samochód został oparty na modelu, który już wcześniej znajdował się w ofercie, czyli Tesli Model S będącej liftbackiem z segmentu E. Tesla Model X jest oczywiście innym typem auta, a mianowicie crossoverem i pierwszym samochodem tego typu w ofercie amerykańskiej marki.
Premiera seryjnej wersji Tesli Model X miała miejsce w październiku 2015. Znacząco różniła się wizualne od wcześniejszych modeli koncepcyjnych. Zmiany dotyczyły przede wszystkim sylwetki, która w wersji produkcyjnej stała się bardziej aerodynamiczna korzystając z ostrzejszych kantów, a ponadto wykorzystano inne reflektory.
Znak rozpoznawczy Tesli Model X to przede wszystkim nietypowe drzwi tylne. Nie otwierają się tradycyjnie z wiatrem, tylko są zamontowane do dachu i otwierają się do góry niczym drzwi w kultowym Mercedesie 300SL. Są one jednak wyposażone w dodatkowy przegub, który pozwala na otworzenie ich nawet w ciasnych przestrzeniach, gdzie mogłyby wystąpić problemy z tą czynnością.
Tesla Model X faceliftingi przechodzi w podobnym czasie co Model S, z którym jest powiązana. Pierwszy lifting oczywiście nie był połączony, gdyż miał on zastosowanie tylko w Modelu S, który upodobniono do najnowszego dodatku w gamie modelowej. Oba auta poddano restylizacji jednocześnie w 2021 roku. Wtedy zmieniono kształty zderzaków, dodano nowy projekt kokpitu zawierający 17-calowy wyświetlacz w orientacji pionowej zamiast poziomej i w topowych wersjach zmieniono koło kierownicy.
Zmiana koła kierownicy w najlepszych wersjach Tesli Model X spotkała się z dość mieszanym odbiorem. Zrezygnowano bowiem z tradycyjnego koła kierownicy, a zamiast tego postawiono na dwuramienny wolant, czyli typ kierownicy spotykany w sterach lotniczych, czy też w Formule 1, gdzie również kierownica nie ma formy koła. Oprócz tego pojawiła się nowa konsola centralna, wirtualne zegary i inne elementy znane wcześniej z Tesli Model 3 oraz Model Y, czyli aut z półki niżej.
Tesla Model X – dane techniczne
Tesla Model X jest crossoverem klasy wyższej, który znajduje się w podobnej klasie co Audi e-tron Sportback czy też BMW iX. Samochód ten jest długi na 5057 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 2965 milimetrów. Jego szerokość to 1999 milimetrów, a wysokość sięga 1680 milimetrów. Auto jak na crossovera może pochwalić się naprawdę dobrym współczynnikiem oporu aerodynamicznego. Wynosi on bowiem Cx=0,25, co jeszcze kilkanaście lat temu oznaczałoby, że Tesla Model X jest jednym z najbardziej aerodynamicznych aut świata, a trzeba pamiętać, że rozwój aerodynamiki nie pozwolił jeszcze na obniżenie oporu poniżej 0,20 w produkcyjnych autach.
Masa własna to 2352 kilogramy dla wersji podstawowej i 2445 kg w wypadku zamówienia Tesli Model X Plaid. Bagażnik pomieści od 425 do aż 2314 litrów, gdyż auto posiada 3 rzędy siedzeń, z czego dwa są składane. Dzięki temu samochód ten jest niezwykle pojemny i praktyczny.
Tesla Model X – napęd
Aktualnie dostępne są dwie opcje silnikowe. W podstawowej spotkamy dwa silniki elektryczne, po jednym na oś, które generują 670 KM. Zasięg to 560 km, dzięki baterii o pojemności 100 kWh. W topowej wersji Plaid spotkamy już trzy silniki. Jeden na przedniej osi i dwa na tylnej. Razem generują aż 1020 KM. Pozwala to na rozpędzenie się do 100 km/h w zaledwie 2.6 sekundy, co czyni z Tesli Model X Plaid najszybszego produkcyjnego SUVa na całym świecie. Zasięg to z kolei 536 kilometrów, co jak na znacząco większą moc niż w zwykłej odmianie i tak jest świetnym wynikiem.